Folkhälsan i Korsholm

Vår verksamhet
En aktiv förening med många järn i elden. Vi har en verksamhetsledare, Susanne West, anställd och 9 anställda som finns på kansli, på vår loppis & retrobazar och i vår verkstad – alla här i Smedsby/ Korsholm..
Vi ordnar café träffar 70 +, lunchcafé i Veikars, hörselcafé och stickcafé och även familjecafé för de minsta. Stavgångsgrupper finns ute i byarna och på söndagar en gång i månaden spelar vi Bingo!
För lunchsugna ordnas Kvinns på lunch och Karalunch på Vallonia en gång i månaden – alltid med en gäst.
Kursverksamhet ordnas i vattengymnastik, föräldrababyjumppa och andra intressanta kurser – baserat på önskemål från medlemmarna.
Föreläsningarna ”Fråga doktorn alt. den sakkunnige” – är mycket populära och ordnas en gång i månaden.
Resor ordnas regelbundet – enligt medlemmarnas önskemål.
I vår loppis&retrobazar kan man vara flera timmar – gå runt och minnas eller handla förmånligt allt från loppisprylar till hembakt eller kanske råmjölk! Sommartid finns lösglass i disken.
Vi är stolta över våra egen tillverkade produkter som tillverkats i verkstaden och med hobbygruppen. Vår loppis är öppen 7 dagar i veckan. Här kan du också hyra maskeradkläder, TENS-apparat, mattvätt, kaffeperkulator, terasstvätt och självfallet även loppisbord!
På våren är det Megaloppis i Botniahallen – i år söndag 3.5.2026 kl. 11-16 – där finns 140 loppisförsäljare och 50 företagare – varmt välkomna!

Bli medlem i Folkhälsan
Som medlem i en lokalförening får du tidningen Folkhälsan och stöder hälsofrämjande arbete nära dig.
Kontakta föreningen
Vill du komma i kontakt med den här Folkhälsanföreningen? Klicka på Ta kontakt och välj föreningen från listan.