Lunchträff 23.1 för närståendevårdare

Information om kursen

Startdatum

23.01.2026

Slutdatum

23.01.2026

Arrangör

Landskapsföreningen Folkhälsan på Åland

Plats

Folkhälsans Allaktivitetshus på Åland - Dagcenter

Adress

Skeppargatan 11, 22100 Mariehamn
Visa på karta

Tillgång

Det finns lediga platser

Anmälan öppnar

01.08.2025 00:00

Anmälan stänger

20.01.2026

Kurskod

310K0013012

Fortlöpande anmälan

Nej

Vi träffas 1 fredag i månaden i dagcentret i Folkhälsans allaktivitetshus på Skeppargatan 11 och äter café Vretens goda lunch till subventionerat pris.

Lunchträffarna leds i huvudsak av en f.d. närståendevårdare och är för dig som hjälper och stöder en anhörig eller god vän. Välkommen också fast du ännu inte beviljats stadens/kommunens arvode för närståendevård. 

Tanken är att du skall få en avkopplande stund där du kan njuta av egen tid, god mat och trevlig samvaro med andra i liknande situation. Är din livssituation sådan att du inte kan lämna den du vårdar ensam så är han/hon självklart välkommen med.

Lunchens pris är 8 € vilket betalas direkt till café Vreten.

Anmälan, som vi vill ha senast på tisdagen innan träffen samt eventuella frågor kan riktas till Annette Hagman på tfn. 527063 (ej SMS) eller annette.hagman@folkhalsan.ax Kom ihåg att uppge eventuella allergier/dieter.

  • 23.01.2026 12:00-14:00 Folkhälsans Allaktivitetshus på Åland - Dagcenter