Liljefors stiftelse blir Liljefors fond under Folkhälsans förvaltning

Stiftelsen Maria, Tyra, Margit, Emil Bernhard och Leo Bernhard Liljefors sr donerar sitt kapital till Samfundet Folkhälsan i Finland rf, där medlen bildar en fond under Samfundet Folkhälsans förvaltning. Åtgärden görs för att stiftelsens ändamål - att stöda svenskspråkig utbildning, äldreomsorg och förebyggande hälsovård – ska kunna verkställas hållbart också på lång sikt.

Liljefors stiftelses ändamål är ”att i konservativ anda stöda rent svenska ändamål av kulturell, social och medicinsk inriktning. Stiftelsen förverkligar sitt ändamål genom stöd till svenskspråkig undervisning, äldrevård och sådan hälsovård, som har till syfte att förbygga cancer-, hjärt- och kärlsjukdomar.”  Stiftelsen har ett kapital på cirka 500 000 euro.

En stiftelse har lagstadgade skyldigheter som medför kostnader. Det handlar till exempel om bokföring, revision, myndighetsrapportering och myndighetsavgifter. Också den löpande förvaltningen och kapitalförvaltningen samt till exempel juridisk rådgivning vid behov medför kostnader. 

- Vi vill förvalta stiftelsens kapital på det bästa och mest ändamålsenliga sättet, enligt ursprungligt önskemål. Vi upplever att det inte kan ske om vi fortsätter att upprätthålla stiftelsen, eftersom de nödvändiga administrativa kostnaderna i så fall förbrukar en stor del av det utdelningsbara kapitalet, säger Johan Aura, ordförande för stiftelsens styrelse.

Stiftelsens styrelse har därför fattat beslut om att ombilda stiftelsen till en fond under Samfundet Folkhälsans förvaltning. På detta sätt kan stiftelsens ursprungliga ändamål verkställas, utan att kapitalet riskerar att förbrukas av förvaltningskostnader.

- Vi undersökte flera olika alternativ för stiftelsens framtid och kom fram till att stiftelsens syfte och kapital bäst kan leva vidare i form av en fond medan stiftelsen i sig avvecklas. Planen har även fått klartecken från stiftelseregistret och stiftelsens revisor. Folkhälsan är en etablerad svenskspråkig aktör med verksamhet som sammanfaller med stiftelsens ändamål och identifierades därför som den lämpligaste mottagaren av kapitalet, säger Johan Aura.

Samfundet Folkhälsans representant i stiftelsens styrelse jävade sig och deltog inte i diskussionerna och besluten som berörde Folkhälsan.  

- Stiftelsens ursprungliga ändamål passar bra in i vår verksamhet, och vi är glada över att få ta Liljefors kapital under vår förvaltning i form av en fond. Med hjälp av donationen kommer vi att ytterligare kunna bygga på vårt arbete för svenskspråkig utbildning, äldreomsorg och förebyggande hälsovård, i enlighet med stiftelsens stiftare Leo Bernhards önskemål, säger Samfundet Folkhälsans vd Anna Hellerstedt.

Stiftelsen Maria, Tyra, Margit, Emil Bernhard och Leo Bernhard Liljefors sr kommer att ge en donation på 450 000 euro till den hos Folkhälsan nyinrättade Leo Bernhard Liljefors fond. Efter det försätts stiftelsen i likvidation, och återstående medel efter att likvidationsförfarandet avslutats överförs även de till fonden. Leo Bernhard Liljefors fond kommer inte att dela ut understöd, utan fondens ändamål verkställs inom ramen för Folkhälsans verksamhet.

Ytterligare information ger

Johan Aura, styrelseordförande, Stiftelsen Maria, Tyra, Margit, Emil Bernhard och Leo Bernhard Liljefors sr, tfn. 040 355 9935, johan.aura@sfv.fi

Anna Hellerstedt, vd, Samfundet Folkhälsan, tfn. 050 433 0843, anna.hellerstedt@folkhalsan.fi

29.04.2026