Nätverksträff för socialt- och emotionellt lärande - Jag & Vi – känslor, samspel och empati!

Information om kursen

Startdatum

11.05.2026

Slutdatum

11.05.2026

Arrangör

Folkhälsans förbund

Plats

Webbaserad - På distans

Adress

00000 På distans
Visa på karta

Tillgång

Det finns lediga platser

Anmälan öppnar

16.04.2026 00:00

Anmälan stänger

08.05.2026

Kurskod

18TR0010001

Kursens pris

Gratis

Fortlöpande anmälan

Nej

Nätverksträff för socialt- och emotionellt lärande – Jag & Vi – känslor, samspel och empati

11.5.2026 kl. 12-13.30

Den här nätverksträffen är till för dig som arbetar med materialet Jag & Vi i daghem och förskolor – och som har erfarenheter, frågor, idéer och reflektioner som är värdefulla för andra. Tillsammans vill vi skapa en plats där kunskap, erfarenhet och engagemang möts. Varje träff innehåller förutom erfarenhetsutbyte en inspirationsföreläsning om ett aktuellt tema som knyter till socialt och emotionellt lärande och arbetet med Jag & Vi.

Vi som leder träffen har under lång tid utbildat i materialet Jag & Vi och mött många pedagogers kreativa sätt att använda materialet i praktiken. Nu vill vi gärna höra:

Vad ni upplever som meningsfullt i arbetet med Jag & Vi?
Vad ni tycker ger effekt i barngruppen – i relationer, språk och samspel?
Vad ni önskar mer stöd kring, fördjupning i eller nya perspektiv på?

Upplägg för första träffen 11.5.2026 kl. 12-13.30

Program:

Kl. 12.00-12.30   

Ensamhet även bland små barn
Inledande presentation och gemensam reflektion kring hur ensamhet kan ta sig uttryck redan i tidig ålder samt vilken roll socialt och emotionellt lärande spelar för att förebygga detta.

12.30–13.30

Erfarenhetsutbyte och nätverkande

Gemensamt erfarenhetsutbyte kring arbetet med socialt och emotionellt lärande. Diskussion om nätverkets fortsatta träffar samt hur Folkhälsan på bästa sätt kan stöda det fortsatta arbetet.

Du behöver inte ha ”färdiga svar” eller arbeta på ett visst sätt – stort som smått är välkommet.

Varmt välkommen, vi ser fram emot att mötas, lyssna och inspireras tillsammans!

 

  • 11.05.2026 12:00-13:30 Webbaserad - På distans