Folkhälsan i Pargas

Folkhälsan i Pargas

​I år fyller Föreningen Folkhälsan i Pargas sitt 80 år! Detta firas den 10.6 med Öppet Hus i daghemmet Bantis och presentation av verksamheten.

Bli medlem

Pargasföreningen har över 400 medlemmar och ansvarar för daghemmet Bantis i Pargas centrum. Utöver detta erbjuder föreningen vattengymnastik, familjecaféer och simskolor, för att inte glömma årets ljusglimt Lucia.

Inför nästa verksamhetsår vill vi hitta på nya utmaningar och ser med glädje och spänning fram emot vad vi tillsammans kan hitta på! Har du en idé om någon verksamhet du kan vara med och genomföra? Är du en föreningsmänniska som saknar en meningsfull och hälsofrämjande fritidssysselsättning – ta kontakt! Vi tror på glädje, gemenskap och rörelse.

Vi arrangerar just nu

Klicka på en kurs för att få mer information. Om inga kurser visas så finns det just nu inga insatta.

6 st. i

Kontakt

Ordförande

Henriksson Petra

0405027551
henriksson.petra@gmail.com

Vice Ordförande

Mannström Petra

0443131181
petramannstrom@gmail.com

Sekreterare

von Schoultz Marika

0405498864
marikavs@icloud.com

Kassör

Storsjö Linda

0407288559
linda@storsjo.fi

Styrelsemedlem

Dahlberg Nina

0400520213
ninadahlberg80@gmail.com

Dammert Lotta

0407006909
lotta.dammert@edu.pargas.fi

Frankenhaueser Jonna

0405418684

Henriksson Petra

0405027551
henriksson.petra@gmail.com

Johansson Annika

0405586405
annikajoh@gmail.com

Karlsson Marianne

0405802879
marianne.79karlsson@gmail.com

Kraappa Erica

0443824104
erica.kraappa@gmail.com

Lehtonen Tanja

0442678028
tanja.lehtonen81@gmail.com

Mannström Petra

0443131181
petramannstrom@gmail.com

McCartan Emelia

0453486134
emeliaw.karlsson@gmail.com

Reuter Jonatan

0405114978
jreu@iki.fi

Storsjö Linda

0407288559
linda@storsjo.fi

von Schoultz Marika

0405498864
marikavs@icloud.com

Simombud

Kraappa Erica

0443824104
erica.kraappa@gmail.com

Lehtonen Tanja

0442678028
tanja.lehtonen81@gmail.com

McCartan Emelia

0453486134
emeliaw.karlsson@gmail.com