Nybörjarsim Sjöhästen, lör kl. 13.15

Startdatum: 28.01.2023
Kursperiod: 28.01.2023 - 01.04.2023
Arrangör: Folkhälsans Förbund
Plats: Norrvalla - Terapibassängen
Adress: Vöråvägen 305-307, 66600 Vörå
Visa på karta
Kontakt: Simning Norrvalla
sim.norrvalla@folkhalsan.fi
06-3206494
Tillgång: Det finns lediga platser
Anmälan öppnar: 07.12.2022 18.00
Kurskod: 18S20005014
Kurspris: 105,00 €
Anmäl

Sjöhästen är avsedd för barn från ca 5 år och uppåt.

Förkunskaper: Inga förkunskaper krävs.

Kursinnehåll: I Sjöhästen övar vi grundläggande färdigheter som att vänja sig vid vattnet, doppa sig, olika hopp och att flyta, glida och sparka. Genom lekar och lekfulla övningar lär barnet sig att kontrollera sina rörelser på ett naturligt sätt i vattnet. Vi övar på de första simtagen i mullvadssim och elementärt ryggsim. Under simskolan tar vi upp livräddning och vattensäkerhet på ett lekfullt sätt.

En förälder/vuxen som barnet känner sig trygg med ska vara med i vattnet under simskolan.

Mål: Barnet kan röra sig självständigt i vattnet med flythjälpmedel och vågar doppa huvudet.

Simundervisningen ordnas i terapibassängen med 32 grader varmt vatten. Bassängen är 115-140 cm djup. Alla våra simskolor präglas av lekfull undervisning där eleverna lär sig nya färdigheter genom lek och roliga övningar.

Tänk på att välja lämplig nivå för att barnet ska få ut mesta möjliga av simundervisningen och för att gruppdeltagarnas kunskaper ska vara på ungefär samma nivå när simskolan börjar. Välj nivå baserat på kunskaper snarare än åldersrekommendation. Barn utvecklas och lär sig i olika takt och man kan med fördel gå samma kurs flera gånger tills barnet klarat målen och är redo att gå vidare till nästa nivå. Vi erbjuder småbarnssim Sjöstjärnan, nybörjarsim Sjöhästen och Sköldpaddan samt fortsättningssim Sälen och Fisken. Om ni är osäker på vilken nivå ni ska välja hjälper vi gärna till.

Anmäl

Tider :

25.03.2023 13.15 - 14.00 Terapibassängen
01.04.2023 13.15 - 14.00 Terapibassängen