Handledare & ekonomi

Innan man startar upp vänelevsverksamhet på sin skola är det viktigt att diskutera varför man vill börja.

För att verksamheten skall lyckas bör hela skolsamfundet (elever, lärare, rektor, övrig skolpersonal och föräldrar) vara överens om målsättningen. Varje skola sätter sin egen prägel på verksamheten.

När verksamheten inleds är det centralt att väneleverna vet sina konkreta uppgifter, sitt ansvar och var gränserna går. Huvudansvaret ligger dock alltid hos de vuxna i skolan.

Minst två handledare behövs

Folkhälsan rekommenderar att handledarna är minst två till antalet, förslagsvis en lärare och någon från elevvårdspersonalen. Med flera handledare är det lättare att skapa en kontinuitet och mångsidighet i verksamheten.

Handledarens position är mycket varierande skolorna emellan. Vissa får ersättning för uppdraget, andra fungerar som eldsjälar utan kompensation. Vi utgår från att handledarna får ersättning för uppdraget.

Att vara handledare är en minst lika viktig uppgift som att exempelvis städa skolans akvarium eller sköta om de uppstoppade fåglarna!

Elevvårdspersonal har ofta helhetsarbetstid och kan sköta handledaruppdraget inom sin arbetsbild.

Ekonomisk kompensation

I många skolor fattas fortfarande ekonomisk grund för verksamheten, även om många skolor lyckats få in verksamheten i sin budget. Det är viktigt att ni arbetar för att denna värdefulla verksamhet prioriteras i ert skolsamfund.

Utbildningar, besök i andra skolor och övriga omkostnader för verksamheten finansieras ofta av lokala föreningar m.fl. Naturligtvis kan föreningar ersätta vissa specialevenemang i framtiden också men målsättningen är att varje skola skulle ha medel reserverat för utbildningen av vänelever samt för den fortlöpande verksamheten.

Vänelevsverksamheten stöds enligt riktlinjerna i läroplansgrunderna.

Folkhälsan ordnar årligen en svenskspråkig grundutbildning för handledare. Genom att delta i utbildningen får handledarna den vägkost som krävs för att starta och utveckla verksamheten i skolorna.

0 kommentarer på sidan "Handledare & ekonomi"

Skriv en kommentar direkt på sidan
Skriv en kommentar direkt på sidan