Mot mobbning i daghemmen
Publicerad 3 november 2009
Det finns daghemsbarn som är så ensamma att de köper sig kamrater i reda pengar.
Bland annat det här och många andra iakttagelser kunde forskarna Maria Stoor-Grenner från Folkhälsan och Laura Kirves från Mannerheims barnskyddsförbund rapportera om i sin kartläggning om mobbning bland barn i daghem.
Rapporten presenterades vid Social- och hälsovårdsministeriets seminarium 22 oktober under ledning av minister Paula Risikko och socialråd Martti Lähteinen.
Enligt minister Risikko är det värdefullt att utredningsarbetet utgått från barnens synvinkel men att man också beaktar de vuxnas tankar.
– Det är viktigt att föräldrarna känner igen fenomenet och får modeller för hur de kan motverka mobbningssituationer, säger Risikko.
Folkhälsan och Mannerheims barnskyddsförbund försöker tillsammans skapa metoder för att förebygga mobbning bland barn före skolåldern. Redan till julen skrivs en rapport och nästa år skapas ett pedagogiskt material där tyngdpunkten läggs vid metoder för att förbättra barns sociala och emotionella kompetens.
Ensamma barn måste fås med i gruppen så snabbt som möjligt. Projektet finansieras av Social- och hälsovårdsministeriet. Målet är att kommunerna ska inkludera en plan för mobbningsförebyggande arbete i daghem i sina planer för småbarnsfostran.
Gun Andersson, chef för det mobbningsförebyggande arbetet på Folkhälsan, är glad att det mobbningsförebyggande arbetet nu utsträcker sig också till småbarn.
Genom att ta i svåra frågor i ett tidigt skede undviker vi större problem i framtiden. Barn har rätt till en trygg och socialt mångsidig vardag.