Folkhälsan ordnar Röris-utbildning
Publicerad 30 augusti 2010
För att få in rörelse som en aktiv del av skoldagen kan nu alla lågstadieskolor investera i ett verktyg att
använda tillsammans med eleverna. Folkhälsan ordnar Röris utbildning för första gången i Finland.
Folkhälsan samarbetar med Friskis&Svettis Stockholm och bjuder nu in till en halv dag med inspiration för dig som vill jobba med rörelse på lågstadiet. Kursen vänder sig till skolor och lärare eller annan skolpersonal som vill börja använda verktyget Röris.
Röris är ett rörelseprogram till musik. Det är uppdelat i olika delar: pigg, stark, smidig, långsam, snabb, mjuk och avspänd. Du ska kunna bryta en lektion med Röris när barnen behöver få utlopp för sin energi, eller öka
koncentrationen. Röris passar lika bra på rasten som på eftis.
Folkhälsan ordnar två utbildningstillfällen, ett i Åbo den 13.9 och ett i Österbotten den 14.9. På högra sidan hittar du en länk till kursprogrammet med anmälningsförfaranden och tilläggsinformation om kursen. Du kan också läsa mera om Röris på Friskis&Svettis Stockholms webbplats.